Northeastern Welsh Pony Association

Section A Breeding

Section A Two and Under Fillies
-None with sufficient points-

Section A Two and Under Colts
Champion
: High Hopes Pace Arrow - Jon & Sarah Bates

Section A Mares
Champion
: High Hopes Miata - Jon & Sarah Bates
Reserve: Davric Honey Bee - Elizabeth Hofer

Section A Stallions
Champion
: High Hopes Prowler - Jon & Sarah Bates

Section A Geldings
Champion
: Ardmore Spellbinder - Isabel Warren
Reserve: Rosehaven Legacy - Sally Steinmetz
Third: High Hopes Plymouth - Jon & Sarah Bates


Section B Breeding

Section B Two and Under Fillies
Champion
: High Hopes Neon - Jon & Sarah Bates

Section B Two and Under Colts
-None with sufficient points-

Section B Mares
Champion:
Misty Morn's Just Mo - Kristy Wilkinson
Reserve: Glynhafan Echo - Patricia Eastman
Third: Glynhafan Hermione - Elizabeth Hofer
Fourth: Rosehaven Raindrop - Sally Steinmetz
Fifth: Sarnau Swyn - Sally Steinmetz
Sixth: Glynhafan Daphne - Glenda Armstrong

Section B Stallions
Champion:
Rosehaven Talisman - Sally Steinmetz

Section B Geldings
Champion:
Rosehaven Magic Rain - Sally Steinmetz
Reserve: Loafers Lodge Devon - Taylor Cox
Third: Glynhafan Silent Sam - Martha MacDonald
Fourth: Glynhafan Rodeo Drive - Martha MacDonald


Section C&D Breeding

Section C&D Two and Under Colts & Fillies
-None with sufficient points-

Section C&D Mares
Champion:
Quillane Elizabeth - Eileen Marshall
Reserve: Talywern First Choice - Heather Smith McGurk
Solstice Lady of the Knight - Laurie Danaher
Third: Brynayre Royal Match - Laurie Danaher
Fourth: Brynare Celulean Mist - Laurie Danaher

Section C&D Stallions
Champion
: Synod Lord Percival - Kim Sargent

Section C&D Geldings
Champion:
Balsuma Sir Lancelot - Martha MacDonald
Reserve: Ashland Windsor - Martha MacDonald

 

Half Welsh Breeding

Half Welsh Two and Under Colts, Fillies & Geldings
Champion:
Flying Feathers Pharroh - Kristy Wilkinson

Half Welsh Mares, Stallions & Geldings
Champion:
Ledinjadon Shock and Awe - Janis Shaneberger
Reserve: McGurk's Unconditional - Heather Smith McGurk
Third: Glynhafan Taewyn - Glenda Armstrong


Driving Divisions

Pleasure Driving
Champion:
Stonecroft Spring Cloud - Deborah Brown-Moon
Reserve: High Hopes Prowler - Jon & Sarah Bates
Third: Rosehaven Talisman - Sally Steinmetz

Carriage Driving
Champion:
Synod Lord Percival - Kim Sargent
Reserve: Stonecroft Spring Cloud - Deborah Brown-Moon
Third: High Hopes Prowler - Jon & Sarah Bates


English Pleasure Divisions

Small English Pleasure
Champion:
Ardmore Spellbinder - Isabel Warren
Reserve: Rosehaven Legacy - Sally Steinmetz
Third: Davric Honey Bee - Elizabeth Hofer
Fourth: Fferm Gwenffrwd Odie - Deborah Brown-Moon
Fifth: High Hopes Miata - Jon & Sarah Bates

Medium-Large English Pleasure
Champion:
Loafers Lodge Devon - Taylor Cox
Reserve: Misty Morn's Just Mo - Kristy Wilkinson
Ambleside Tiger Lily - Glenda Armstrong
Fourth: Glynhafan Hermione - Elizabeth Hofer
Fifth: GlanNant Cranberry - Glenda Armstrong
Sixth: Glynhafan Lyra - Christine Devita-Zwack

Half Welsh English Pleasure
Champion:
Trenton Hill Georgia - Taylor Wolf
Reserve: Glynhafan Taewyn - Glenda Armstrong
Third: Ledinjadon Shock and Awe - Janis Shaneberger
Fourth: SDF One Hot Chick - Isabel Warren
Fifth: Cuesta San Antonio - Katie Lyons
Sixth: O.I. Jammins Groome - Taylor Cox

Cob English Pleasure
Champion:
Glynhafan Java Gold - Katie Harvey
Reserve: Stonecroft Copper Classic - Glenda Armstrong
Third: Synod Lord Percival - Kim Sargent

Adult English Pleasure
Champion
: Glynhafan Hermione - Elizabeth Hofer
Reserve: Glynhafan Echo - Patricia Eastman
Third: Kelviden Wave Dancer - Amy Schwartz


Western Pleasure Divisions

Welsh Western Pleasure
Champion:
Loafers Lodge Devon - Taylor Cox
Reserve: Ambleside Tiger Lily - Glenda Armstrong
Third: Fferm Gwenffrwd Odie - Deborah Brown-Moon
Fourth: Davric Honey Bee - Elizabeth Hofer

Adult Western Pleasure
Champion:
Glynhafan Hermione - Elizabeth Hofer
Reserve: Glynhafan Echo - Patricia Eastman
Third: Glynhafan Silent Sam - Martha MacDonald
Fourth: Davric Honey Bee - Elizabeth Hofer

Half Welsh Western Pleasure
Champion:
Trenton Hill Georgia - Taylor Wolf
Reserve: O.I. Jammins Groome - Taylor Cox

Cob Western Pleasure
Champion:
Glynhafan Java Gold - Katie Harvey
Reserve: Stonecroft Copper Classic - Glenda Armstrong


Hunter Divisions

Small Hunter
Champion:
Rosehaven Legacy - Sally Steinmetz
Reserve: Stonecroft Spring Cloud - Deborah Brown-Moon
Third: Ardmore Spellbinder - Isabel Warren
Fourth: Glynhafan Pandemonium - Glenda Armstrong

Medium Large Hunter
Champion:
Loafers Lodge Devon - Taylor Cox
Reserve: Misty Morn's Just Mo - Kristy Wilkinson
Third: Ambleside Tiger Lily - Glenda Armstrong
Fourth: Glynhafan Rodeo Drive - Martha MacDonald

Half Welsh Hunter
Champion:
Ledinjadon Shock and Awe - Janis Shaneberger
Reserve: Glynhafan Taewyn - Glenda Armstrong
Third: SDF One Hot Chick - Isabel Warren
Trenton Hill Georgia - Taylor Wolf
Fifth: Cuesta San Antonio - Katie Lyons

Cob Hunter
Champion:
Glynhafan Java Gold - Katie Harvey
Reserve: Stonecroft Copper Classic - Glenda Armstrong
Third: Synod Lord Percival - Kim Sargent

Adult Hunter
Champion:
Kelviden Wave Dancer - Amy Schwartz
Reserve: Kelviden Prodigal Sun - Amy Schwartz
Third: Glynhafan Hermione - Elizabeth Hofer

Short Sturrip Hunter
Champion:
Glynhafan Java Gold - Katie Harvey
Reserve: Glynhafan Hermonie - Elizabeth Hofer
Third: Davric Honey Bee - Elizabeth Hofer
Fourth: Sarnau Swyn - Sally Steinmetz
Fifth: Stonecroft Copper Classic - Glenda Armstrong


Open Performance Divisions

Walk Trot
Champion:
Catherine Smith
Reserve: Andrew Heim

Leadline
-None with sufficient points-

Leading Rein
Champion:
Davric Honey Bee - Elizabeth Hofer

Child's First Pony
Champion:
Davric Honey Bee - Elizabeth Hofer 

Make a free website with Yola